Wielu z was zastanawia się czy paszport na Malcie jest potrzebny, czy może wystarczy tylko dowód osobisty. Przed każdą podróżą warto poświęcić kilka chwil na to, aby praktycznie się do niej przygotować. Kluczową rolę odgrywają tutaj dokumenty bez których w niektórych krajach nie moglibyśmy przekroczyć granicy. Jak to jest w przypadku Malty?
Malta w ostatnich latach stała się coraz częstszym wakacyjnym celem Polaków. O tym jak do niej dotrzeć pisaliśmy w październiku na naszym blogu. W artykule – Jak dotrzeć na Maltę? – szczegółowo opisujemy różne formy transportu, począwszy od tych najłatwiejszych, czyli lotu samolotem po bardziej czasochłonną podróż samochodem. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto zapoznać się z naszym tekstem, aby wybrać dla siebie tę najbardziej dogodną wersję.
Paszport na Malcie – czy jest wymagany?
O transporcie oraz wielu innych praktycznych kwestiach związanych z podróżą na Maltę informujemy was na bieżąco, dlatego postanowiliśmy zareagować na często przewijające się pytanie – czy na Malcie potrzebny jest paszport?
To wydawać by się mogło proste pytanie, spędza sen z powiek niejednemu z was, dlatego już śpieszymy z odpowiedzią. Republika Malty to wyspiarskie państwo-miasto zlokalizowane w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym. Od 2004 roku, Malta jest państwem członkowskim Unii Europejskiej oraz należy do strefy Schengen. W związku z tym, Polacy nie muszą posiadać wizy, która uprawnia ich do wjazdu na terytorium wyspy. Na Malcie nie jest koniecznie potrzebny również paszport. Ważny paszport na Malcie jest opcjonalną wersją dla ważnego dowodu osobistego. Jeden z tych dokumentów zdecydowanie wystarczy, aby przekroczyć granicę i zwiedzić zakątki tej urokliwej wyspy.
Pobyt dłużej niż trzy miesiące – czy wtedy potrzebny jest paszport na Malcie?
Jeśli zamierzacie zostać na wyspie dłużej niż trzy miesiące (dłużej niż 90 dni) należy to odpowiednio uzasadnić. Prawo do pobytu na wyspie zyskują wówczas obywatele Unii Europejskiej, którzy:
- są zatrudnieni lub prowadzą działalność gospodarczą na Malcie,
- posiadający wystarczające środki utrzymania dla siebie i członków rodziny, tak aby nie obciążać systemu pomocy społecznej oraz posiadają ubezpieczenie zdrowotne,
- na Malcie chcą podjąć naukę lub szkolenie zawodowe.
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną www.gov.pl/web/dyplomacja, gdzie znaleźć można również inne szczegółowe informacje formalne na temat pobytu w każdym europejskim kraju.
Nie zapominajcie o dbaniu o swoje zdrowie
Pamiętajcie też, że na Malcie dodatkowe szczepienia nie są wymagane. Mimo to, warto przed wyjazdem wyrobić sobie bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Nie bagatelizujcie tego, bo karta EKUZ daje wam prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na wyspie. Dotyczy to zresztą wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.