Malta jest starsza niż śniło się nawet archeologom, a jej zakątki stanowiły plan filmowy nie tylko Gry o Tron. Poznajcie siedem ciekawostek o Malcie, których mogliście nie wiedzieć. 

1. Na Malcie żyje ponad 300 tysięcy bezdomnych kotów

To nie błąd. Na powierzchni niemalże 380 km2 wysp Malty i Gozo rezyduje 300 tysięcy wolno żyjących kotów, które w większości nie boją się ludzi i chętnie się z wami przywitają. Są dosłownie wszędzie – na ulicach, w parkach, restauracjach czy kawiarniach.

Nie zdziwcie się, jeśli zobaczycie wylegującego się na restauracyjnym stoliku kota i kelnera, przechodzącego obok niego zupełnie obojętnie.

Malta to zdecydowanie kraj kociarzy, więc jeśli należycie do tego grona – będziecie zachwyceni.

Jednak ci, którzy mieszkają tu na stałe doskonale wiedzą, że bezdomne koty to spory problem epidemiologiczny i administracyjny.

Maltańskimi kotami zajmuje się niemal 1000 urzędników, pracowników organizacji pozarządowych i wolontariuszy, którzy często reprezentują liczne kocie fundacje.

Wyspa kotów doczekała się nawet swojej kociej stolicy –  St Julian’s, nazywana często po prostu wioską kotów (Cat’s Village). 

2. Ponad 320 zabytków w samej Valettcie

Począwszy od Valetty, czyli stolicy Malty, która została wpisana do listy UNESCO, a w 2018 roku pełniła funkcję Europejskiej Stolicy Kultury – Malta to wyspa, której ilość miejsc do zobaczenia na pewno przewyższy waszego najśmielsze oczekiwania.

Na terenie Valetty znajduje się ponad 320 zabytków, co w porównaniu z powierzchnią, daje najwyższy wynik na świecie, w przeliczeniu na jeden km kw.

A to dopiero początek, w końcu najbardziej uznawanym zabytkiem Malty jest konkatedra św. Jana. 

3. Malta jest uwielbiana przez filmowców. Kręcono tutaj np. ,,Grę o Tron”

Ciekawostką o Malcie jest jej filmowa przeszłość. Twórcy uwielbiają tę malowniczą wyspę, która dzięki temu już niejednokrotnie służyła im, jako plan filmowy.

Trudno nawet wymienić wszystkie produkcje, które były tutaj kręcone, ale do najważniejszych należą m.in. ,,Piraci” Romana Polańskiego, ,,Troja” z Orlando Bloomem i Bradem Pittem, ,,Aleksander” z Angeliną Jolie i Anthonym Hopkinsem, ,,Gladiator” z Russellem Crowe, ,,World War Z” również z Bradem Pittem czy ,,Nigdy nie mów nigdy” z serii przygód agenta 007. Wynik jest całkiem imponujący, prawda?

Malta stała się także planem filmowym kultowego już serialu HBO – ,,Gra o Tron”. Ekipa filmowa gościła tutaj podczas pierwszego sezonu i zrealizowała zdjęcia w 12 miejscach wyspy, w tym w jednym na wyspie Gozo.

Wśród wyróżnionych lokalizacji znalazły się: pocztówkowe Azure Window, współczesna, letnia rezydencja prezydenta Malty Verdala Palace oraz jego oficjalna siedziba San Anton Palace, główna brama miejska w Mdinie i tamtejsza Pjazza Mesquita, najważniejszy fort na Malcie – Fort Ricasoli, Ford Sw. Angelo, Klasztor Dominikanów w Rabacie, Razzett tal-Qasam, nasz ulubiony Fort Manoel w kształcie gwiazdy oraz oczywiście klify Mtahleb. 

Nie zapominajmy również o bajkowej Popeye Village, czyli filmowym miasteczku Sweetheaven, które powstało tu na potrzeby zrealizowania filmu o Popeye’u z Robinem Williamsem i do dziś służy, jako atrakcja turystyczna. Przeczytacie o niej na naszym blogu.

popeye-village-malta
popeye-village-malta

4. Malta to kilku częściowy archipelag

Często, gdy rozmawiamy o tym z turystami, na ich twarzy pojawia się zdziwienie. Ale jak to kilka części? Zgadza się.

Republika Malty nie jest pojedyncza wyspą, a raczej kilku częściowym archipelagiem. Sama Malta jest główną wyspą archipelagu i obejmuje ona prawie 78% jego powierzchni i 90% ludności państwa.

Z czterech wysp jedynie Malta i Gozo to miejsca zamieszkałe przez ludzi. Trzecia pod względem wielkości jest wyspa Comino, ale ta lokalizacja przeznaczona jest głównie dla turystów spragnionych słońca i pięknych plaż. Czwartą wyspą archipelagu jest Filfla.

5. Najlepszy klimat na świecie

Malta uchodzi za państwo z najlepszym klimatem na świecie, a Valletta uznawana jest najsłoneczniejszą miejscowością w Europie.

Nic dziwnego, bowiem kraj znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. Malta to wyspa, gdzie słońce świeci na bezchmurnym niebie przez 300 dni w roku. Czy może być coś lepszego?

temperatura Malta

6. Nie tylko koty tu rządzą. Malta ma swoją narodową rasę psa

Słyszeliście kiedyś o psie faraona? To jedna z ras czworonogów, należąca do grupy szpiców. Niewielu wie, że Maltańczycy uznali go za swoją narodową rasę psa m.in dlatego, że przez lata służył do polowania na króliki.

Przez swoją nazwę, niektórzy niesłusznie przypisują mu egipski rodowód. Psy jedynie z wyglądu przypominają staroegipskie charty nazywane tesemami, których wizerunkami zdobiono ściany grobowców faraonów. Miejscowi nazywają go kelb tal fenek, co dosłownie oznacza pies królika

7. Świątynia starsza niż egipskie piramidy?

W połowie XIX wieku natknięto się na wyspie na pozostałości megalitycznych świątyń, które precyzyjniej zbadano dopiero w latach 20. XX wieku.

Dokonano wówczas odkrycia, które wstrząsnęło światem nauki – budowle odkryte na Malcie, są starsze od kamiennego kręgu Stonehenge w Anglii oraz od egipskich piramid.

Oznacza to, że najstarsze z nich pochodzą z 3600 roku p.n.e i znajdują się dokładnie na wyspie Gozo.