Jeśli zastanawiacie się co zjeść na Malcie, pozwólcie że przedstawię wam kilka sprawdzonych propozycji, które poznaliśmy dzięki poleceniom serwisu Trip Advisor. Przetestowałem wiele mniejszych i większych restauracji na wyspie, o różnej rozpiętości cenowej i serwowanym menu, wybierając do zestawienia te najlepsze.
Ale od początku. Jaka właściwie jest tutejsza kuchnia i jakich smaków możemy się spodziewać?
Niektórzy jedzenie na Malcie określają, jako mieszankę wpływów brytyjskich i śródziemnomorskich. Jest w tym sporo racji, bowiem na stołach królują zapożyczenia z kuchni innych kultur, przybywających tu przez długie lata.
Wśród nich znajdziemy wspomniane wpływy Wielkiej Brytanii, Włoch – w końcu Sycylię dzieli od Malty tylko ok. 80 km – czy nawet elementy kuchni arabskiej. Zatem jeśli spodziewaliście się, że jedzenia na Malcie skosztujecie tylko i wyłącznie ryb i owoców morza to jesteście w błędzie.
Złowione w trakcie sezonu ryby i owoce morza, zestawia się tutaj z produktami sezonowymi, takimi jak świeże warzywa, oliwa czy przypominające polskie, chrupiące maltańskie pieczywo. Na stołach znajdziemy dania typowo włoskie, takie jak różne wariacje makaronowe czy pizzę, a także królika, z którego przyrządza się na Malcie jedno z najstarszych tutejszych dań.
Ale o tym za chwilę. Miłośnicy słodkości też nie będą mogli narzekać, bowiem na Malcie można zjeść niesamowicie słodkie ciasta.
Co zjeść na Malcie? Słynna maltańska Ftira
Ten niedrogi przysmak jest jednym z częściej wybieranych dań w mniejszych restauracjach lub barach – najczęściej szybkiej obsługi.
Wypiekana w piecach opalanych drewnem kanapka, to tak naprawdę dobrze wypieczony maltański chleb z dziurką, który swoim kształtem może przypominać polskiego bajgla. Chleb po przekrojeniu smarowany jest oliwą lub pastą pomidorową a na nich układane są dodatki.
Najczęściej Ftirę podaje się na zimno z tuńczykiem lub anchovies, pomidorami, oliwkami i kaparami. Ale to nie wszystko. Nie można przecież zapomnieć o najważniejszym składniku maltańskiej kanapki Ftira, którym jest owczy słony ser Ġbejna, produkowany na wyspie Gozo.
Jakby tego było mało, kanapę często podaje się w towarzystwie słonych chipsów. Tę pyszną przekąskę najlepiej dorwać na targu Gormina.
Włochy, Grecja i Francja na talerzu – popularne jedzenie na Malcie
Na Malcie można zjeść co najmniej kilkanaście różnych dań głównych, jednak jedną z bardziej popularnych opcji jest sycąca zapiekanka timpana, której struktura przypomina grecką musakę lub włoską lasagne przykrytą ciastem francuskim.
Maltańska timpana to nic innego jak zapiekanka, składająca się z makaronowych warstw wypełnionych sosem bolońskim, serem, warzywami i jajkami, którą z wierzchu przykryto wspomnianym ciastem francuskim, a następnie dokładnie zapieczono. To jedno z najbardziej sycących dań głównych, jakie dostaniemy w restauracjach na Malcie.
Najlepsze restauracje na Malcie według Trip Advisor, które serwują lokalną kuchnię to Bouquet Garni, Beati Paoli Restaurant oraz Rubino. To miejsca, gdzie zasmakujemy prawdziwej maltańskiej kuchni.
Fenek, maltański królik
Najpopularniejszym mięsem na wyspie jest fenek, czyli królik. Potrawy przyrządzane na bazie tego mięsa należą do najpopularniejszych i podobno – najstarszych – dań na Malcie. Jedną z propozycji podania jest stuffat tal-fenek , czyli gulasz z królika, serwowany w gęstym sosie pomidorowym wraz z ziemniakami.
Turyści, którzy koniecznie chcą spróbować lokalnej kuchni często wybierają z menu fenek biz-zalza, czyli potrawki z królika z dodatkiem cebuli i ziół. Niezależnie czy skusimy się na jedno z powyższych dań, czy zdecydujemy się na króliczy pasztet (torta tal-fenek), wszystkie wariacje z tym mięsem przygotowywane są na bazie czerwonego wina.
Świetnie przyrządzonego królika można zjeść w Venus Restaurant. Będziecie zachwyceni nie tylko daniem, ale też przemiłą i profesjonalną obsługą.
Co zjeść na Malcie? Z pomocą przychodzi kuchnia włoska
Wpływ kuchni włoskiej na dania podawane na wyspie był nieunikniony, szczególnie że tak jak wspominaliśmy we wstępie – Malta leży ,,rzut beretem” od Sycylii. Niemal w każdej restauracji zjemy pizzę, pastę czy cannoli – słodkie włoskie desery. Różnicy szukać można w dodatkach.
Na Malcie częściej serwowana jest pizza z tuńczykiem lub owocami morza, a przebywając na południu Europy tych składników odmówić sobie nie można. Jeśli nie wiemy, co zjeść na Malcie i szukamy w menu tzw. pewniaka, polecam wybrać pastę z darami morza np. krewetkami lub ośmiornicą. Na nich zawieść się nie można.
Połączenie włoskiej i maltańskiej kuchni najlepiej spróbować w Madliena Lodge oraz Zonqor Point Restaurant . Według Tripadvisor to najlepsze restauracje włoskie na Malcie.
Malta dla wegetarian
Jedzenie na Malcie to nie tylko owoce morza i królicze mięso.
Wegetarianie również znajdą tutaj coś dla siebie, szczególnie że przez większość roku, na wyspie świeci słońce (pisaliśmy o tym niedawno na naszym blogu), a warzywa mają dzięki temu doskonałe warunki do upraw.
Pomidory są słodsze niż truskawki, nie wspominając już o soczystej papryce. Z tego powodu warzywa często lądują na maltańskich stołach zarówno w formie surowej, jak i przetworzonej. W wegetariańskim menu oprócz pomidorów i papryki, nie zabraknie faszerowanego bakłażana brunġiel, karczochów – qagoc c mimli czy cukinii – qara’bali mimli.
W skład aromatycznych farszów wchodzi cebula, pomidory, czerstwe pieczywo, ser ricotta oraz całe mnóstwo intensywnych przypraw, w tym ulubiona pietruszka.
Po świeże warzywa najlepiej udać się na pobliski targ, a tam lokalni sprzedawcy już zadbają o to, aby w nasze ręce wpadły najlepsze produkty.
Jedzenie na Malcie to też pyszne zupy
Zupy na Malcie podobnie jak Polsce są pewnego rodzaju przystawkę przed daniem głównym. Najpopularniejsza tutejsza zupa to aljotta, czyli zupa rybno – pomidorowa przyprawiana miętą i ziołami. Maltańczycy często sięgają też po brodu – wołowy bulion z selerem i cukinią oraz kawlatę – warzywną zupę z maltańskimi kiełbaskami.
Wszystkie zupy na Malcie mają intensywny smak, który zawdzięczają ziołom i aromatycznym przyprawom. Jeśli poszukujecie wykwintnej restauracji, gdzie oprócz pysznego jedzenia towarzyszyć będzie wam wyjątkowy wystrój, polecamy Dinner in the sky Malta.
Co zjeść na Malcie? Oczywiście, że owoce morza i ryby
Maltańczycy uwielbiają owoce morza i ryby. Zajadą się nimi przy każdej możliwej okazji. Do najpopularniejszych dań należą grillowane kalmary, homary, kałamarnice, kraby, ośmiornice – które na podaje się duszone a nie tak jak w Portugalii czy Hiszpanii grillowane, krewetki, omułki i wiele innych przysmaków.
Jednak najpopularniejszą rybą na Malcie jest lampuka, czyli dorada. Sezon na nią trwa od połowy sierpnia aż do końca roku i to wtedy mamy pewność, że na naszym talerzu ląduje świeża ryba.
Wiedzieliście, że Maltańczycy przygotowują z niej specjalne ciasto – Torta tal-Lampuki?
Na pierwszy rzut oka danie wygląda jak polskie ciasto z owocami, a w rzeczywistości rybny placek składa się z sosu pomidorowego, szpinaku i kaparów.
Najbardziej znanym miejscem, gdzie skosztować można świeżej ryby jest wioska Marsaxlokk. W tygodniu można zjeść obiad w pobliskiej restauracji, a w niedzielę kupić świeże produkty na rybnym targu.
Najlepsza restauracja na Malcie według TripAdvisor, serwująca owoce morza to Bouquet Garni. Klienci określają ją, jako pozycję obowiązkową dla każdego turysty, który chce skosztować świeżych ryb i owoców morza. Ciekawą alternatywą może być Sea Salt Gourmet Takeaway, gdzie na szybko przekąsimy np. burgera z ośmiornicą.
Chałwa i daktyle z nugatem, czyli słodycze na Malcie
Wyspiarze nie pogardzą smacznymi słodyczami. Najpopularniejsze tutejsze słodkości to ciastka daktylowe z nugatem – qubbajt lub maltański tort czekoladowy. Warto spróbować też popularnego pudina tal-hobz, czyli puddingu chlebowego, w którego skład wchodzi chleb i mleko. Podaje się go z bitą śmietaną.
Jednym z elementów kuchni arabskiej, o której wspominaliśmy na początku jest chałwa – Helwa tat-Tork. Na Malcie występuje najczęściej w wersji podstawowej lub z orzechami.
Na deser warto spróbować tradycyjnych miodowych krążków – qaghaq tal ghasel. To nic innego jak kruchy krążek z ciasta wypełniony miodem. Palce lizać.
Na deser warto udać się do Sottozero the Gelato Factory lub do Koffee. Zjemy tam najlepsze lody i słodkości na Malcie oraz wypijemy pyszną kawę. Coś słodkiego znajdziemy też na targu Gormina.
Jedzenie uliczne – streetfood na Malcie
Nic tak nie ratuje żołądka w trakcie zwiedzania wyspy jak dobry streetfood. Jedzenie uliczne na Malcie jest obecne praktycznie na każdym kroku, a najpopularniejsze smakołyki to pastizzi, czyli pieróg z ciasta francuskiego, faszerowany serem i groszkiem.
Popularnym daniem na szybko jest również Qassatat. Przekąska jest podobna do Pastizzi, jednak różni się farszem który częściej występuje w formie szpinaku z tuńczykiem.
Co pić na Malcie oprócz wina?
Nowoczesny przemysł winiarski na Malcie ruszył na początku XX wieku, kiedy to powstały winiarnie Marsovin i Emmanuel Delicata. Obecnie w Valletcie odbywa się festiwal wina, aby uczcić ten ulubiony maltański trunek. Nie jest zatem żadnym odkryciem, jeśli napiszemy że będąc na Malcie wypicie lokalnego wina (np. Delicata, Marsovin oraz Meridiana) to pozycja obowiązkowa.
Jeśli za winem nie przepadacie, na Malcie popularne są również likiery – szczególnie te produkowane z opuncji lub ze śródziemnomorskich ziół oraz piwa. Najpopularniejsze piwo na Malcie to Cisk. To zwykły lager, którego kupimy praktycznie wszędzie.
Popularnym napojem bezalkoholowym na Malcie jest Kinnie, czyli maltańska coca cola o goryczkowym posmaku pomarańczy. Najlepsze bary na Malcie według TripAdvisor to The Black Sheep drink & dine oraz Cheeky Monkey Gastropub Valletta. Znajdziemy tu bogatą ofertę piw rzemieślniczych, koktajli oraz osobną kartę win.
Kuchnia maltańska to prawdziwe szaleństwo smaków. Warto przekonać się na własnej skórze, które z tutejszych dań zostanie naszym ulubionym.